top of page

איך מסיימים?


- תרגיל להתבוננות במפגש סיום או פרידה בשילוב קלפים טיפוליים-


הבוקר שלי התחיל בהודעה בווטסאפ "אני תכף נכנסת למפגש אחרון עם מתאמן. אשמח לרעיון לאיך לעשות אתו סיום של תהליך האימון באמצעות קלפים...?". חייכתי. כי זו כבר ההודעה השלישית או הרביעית שאני מקבלת בסגנון במהלך השבועיים האחרונים. כן, זו תקופה כזו. של סיומים. שנת הלימודים מסתיימת, של הקטנים והגדולים. תלמידים. סטודנטים. מורים. מטפלים. חברי הכנסת... תקופה שכזו. כל אחד בסטטוס שלו, נפרדים. כמי שמעולם לא אהבה פרידות, עם השנים למדתי לעצור מעט בצמתים האלה. נקודת עצירה המאפשרת התבוננות משולשת: עבר-הווה-עתיד. צומת המאפשרת להתבונן על העבר בלמידה והוקרה, על ההווה - מי אני כיום ואיך אני כעת ברגע הפרידה, ועל העתיד - מה אני רוצה לקחת אתי הלאה ולאן עוד הייתי רוצה להגיע בצומת הבאה? אז אחרי שהבנתי את צורך השעה ;) התיישבתי להכין תהליך קצר, פשוט וממוקד, המבוסס על מודל-הפרידה-המשולש שהזכרתי. תהליך שתוכלו להשתמש בו לכל פרק שמסתיים בחייכם. זה יכול להיות סיכום של תהליך ליווי שמסתיים, סיכום של שנת לימודים, סיכום של מערכת יחסים שהתסיימה מכל סיבה שהיא, וכל נושא אחר שמזמין עצירת ביניים והתבוננות. מוזמנים לגזור, לשמור ולשלוף בכל פעם שתרצו לסכם איזשהו תהליך אישי שלכם או להנחות תהליך סיום-סיכום שכזה עם אנשים שאתם מלווים - מטופלים, מתאמנים, מונחים, נועצים, תלמידים, צוות מורים... או עם הילדים שלכם. תנסו, זה פשוט ליישום ועושה פלאים.


 

תקציר התהליך

חשבו על התהליך, הנושא או הקשר שהסתיים ובחרו 3 קלפים (עבר, הווה, עתיד) - התבוננו על כל קלף ותאמרו או תכתבו לעצמכם. קלף 1 - איך הוא מתחבר למי שהייתי בתחילת התהליך/הקשר? קלף 2 - איך הוא מתחבר למי שאני כיום, בעת סיום התהליך/הקשר? קלף 3 - איך הוא מתחבר לאן שעוד הייתי רוצה להגיע? *** מי שרוצה לחוות אתי את התהליך - מוזמן לגלול למטה - הכנתי לכם סרטון במתנה של כל התהליך בליווי שלי ***

 

התהליך - הגרסה המלאה

היערכות

ראשית, בחרו ערכת קלפים איתה תעבדו. אם אין לכם בבית ערכת קלפים, כל ציור או תמונה יכולים לשמש אתכם ולייצר את אותו האפקט. (למי שאין ורוצה לרכוש קלפים - יש שפע של קלפים אצלי באתר, ויש גם אפשרות להתחבר ולעשות מנוי למאגר של ערכות קלפים דיגיטליות). הכינו לכם גם דפים וכלי כתיבה. הכתיבה האינטואיטיבית שתלווה את ההתבוננות בקלף, תסייע לכם להתחבר פנימה...

הנחיות להתכווננות ובחירה

התהליך יכלול שלושה שלבים, שבהם תוזמנו בכל פעם לבחור קלף אינטואיטיבית מתוך הערכה ולכתוב כמה מילים בהשראתו, בהתאם לשאלות המנחות שלי. הבחירה יכולה להיות מודעת, כאשר התמונות פרוסות לפניכם, או בחירה סמויה כאשר הקלפים הפוכים ולא ניתן לדעת מה מצוייר/מצולם בכל קלף. אל תדאגו, זה לא באמת משנה לתהליך עצמו. לפני תהליך הבחירה, אתם מוזמנים להתכוונן ולהזמין תהליך התבוננות של סיכום, סיום או פרידה מהנושא או ממערכת היחסים שבחרתם. מי שרוצה יכול להוסיף לתהליך ההתכוונות גם מדיטציה (אם זה מתאים לתהליך או לאדם שאתו אתם עובדים).


קלף ראשון - להתבוננות "אחורה" בעבר - בנקודת ההתחלה


בחרו מתוך הערכה - קלף אחד שמושך אתכם, קלף שייצג את המצב בתחילת התהליך. לאחר שבחרתם - תחזיקו את הקלף הנבחר מולכם ופשוט אפשרו לעצמכם לצלול לתוכו - מבחינת המראות שבקלף, צבעים, צורות, דמויות, אובייקטים, חפצים, כל מה שעיניכם רואות בקלף... בשלב זה, אולי גם יעלו צלילים מתוך התמונה, אולי תחושה של טעם או של ריח... מוזמנים לשהות במקום הזה, ולאפשר לכל מה שעולה - לעלות (חשוב בשלב זה, שתגידו לעצמכם - שכל מה שעולה או לא עולה - זה הכול בסדר ומדוייק...).

כתיבה

במקביל להתבוננות, ההולכת ומעמיקה, אתם מוזמנים לכתוב על גבי הדף כל מה שעולה לכם מתוך הקלף... הנה כמה שאלות להשראה (אפשרו לעצמכם לשאול כל שאלה אחרת שעולה בכם): - מה אתם רואים בקלף? מה מתרחש בו? מה הסיפור של הקלף? - מה אתם יכולים לומר על הדמויות/החפצים/האובייקטים שבקלף? - התמקדו וכתבו משהו על כל דמות או חפץ בנפרד: איך הם מרגישים? על מה הם חושבים? מה עובר עליהם? מה אולי מעסיק אותם? מה עושה להם נעים או פחות נעים?

חיבור אלינו

מוזמנים בשלב זה לקרוא את כל מה ש"הפקדתם" על הדף, תוך שאתם שואלים את עצמכם - איך זה מתחבר ל"מקום" ולמצב שבהם הייתם בתחילת הדרך? איך הקלף מתחבר למה שהיה, למה שחוויתם, חשבתם או הרגשתם בתחילת התהליך, הנושא או מערכת היחסים שהסתיימו?

קלף שני - קלף להתבוננות בהווה - במצב כיום

לאחר ההתבוננות בנקודת ההתחלה, ובאשר היה, כעת, אתם מוזמנים לבחור קלף נוסף שמושך אתכם, קלף שייצג את מי שאתם היום, לאחר מה שהיה. לאחר שבחרתם - תחזיקו את הקלף הנבחר מולכם, שוב, פשוט אפשרו לעצמכם לצלול לתוכו - מבחינת המראות שבקלף, צבעים, צורות, דמויות, אובייקטים, חפצים, כל מה שעיניכם רואות בקלף...

כתיבה

ושוב, במקביל להתבוננות, ההולכת ומעמיקה, אתם מוזמנים לכתוב על גבי הדף כל מה שעולה לכם מתוך הקלף... - מה אתם רואים בקלף? מה מתרחש בו? מה הסיפור של הקלף? - מה אתם יכולים לומר על הדמויות/החפצים/האובייקטים שבקלף? - התמקדו וכתבו משהו על כל דמות או חפץ בנפרד: איך הם מרגישים? על מה הם חושבים? מה עובר עליהם? מה אולי מעסיק אותם כעת? איזה כישורים ויכולות יש להם? מהם המשאבים העומדים לרשותם? על מה הם רוצים אולי להודות - למי ועל מה?

חיבור אלינו

מוזמנים בשלב זה שוב לקרוא את כל מה ש"הפקדתם" על הדף, תוך שאתם שואלים את עצמכם - איך זה מתחבר ל"מקום" שבו אנחנו נמצאים כעת? באיזה אופן זה מתחבר לרגשות, לתחושות ולמחשבות שמלווים אותנו כעת, בשלב הסיום או הפרידה? איך זה מתחבר למי שאנחנו כיום, בתום התהליך? אולי גם לאופן שבו גדלנו או התפתחנו? ומתוך ההתבוננות הזו - על מה אנחנו רוצים להודות? מה אנחנו בוחרים ללמוד? מה היינו רוצים "לקחת לעצמנו" מתוך התהליך הזה? מה היינו רוצים לזכור מתוך ההתנסות שעברנו?


קלף שלישי - קלף להתבוננות בעתיד - במציאות העתידית הרצויה

לאחר ההתבוננות באשר היה וישנו, כעת, אתם מוזמנים לבחור קלף נוסף ואחרון שמושך אתכם, קלף שייצג את היעד שאליו אתם רוצים עוד להגיע בהקשר לנושא שבחרתם. (אם מדובר בסיום של תהליך אימון או טיפול - אפשר לשאול לאן עוד הייתם רוצים להגיע בנושא שעליו עבדתם בתהליך האימון או הטיפול עצמו). לאחר שבחרתם - תחזיקו את הקלף הנבחר למולכם, ושוב, פשוט אפשרו לעצמכם לצלול לתוכו - מבחינת המראות שבקלף, צבעים, צורות, דמויות, אובייקטים, חפצים, כל מה שעיניכם רואות בקלף...

כתיבה

ושוב, במקביל להתבוננות, ההולכת ומעמיקה, אתם מוזמנים לכתוב על גבי הדף כל מה שעולה לכם מתוך הקלף... - מה אתם רואים בקלף? מה מתרחש בו? מה הסיפור של הקלף? מה מרגש אתכם בקלף? אילו ערכים מתקיימים בו? - מה אתם יכולים לומר על הדמויות/החפצים/האובייקטים שבקלף? - התמקדו וכתבו משהו על כל דמות או חפץ בנפרד: איך הם מרגישים? על מה הם חושבים? איך הם פועלים/מתנהלים? איזה כישורים ויכולות יש להם? מהם המשאבים העומדים לרשותם? ממה הם מרוצים? מה הם הצליחו להשיג או להגשים?

חיבור אלינו

מוזמנים בשלב זה, שוב לקרוא את כל מה ש"הפקדתם" על הדף, תוך שאתם שואלים את עצמכם - איך זה מתחבר ל"מקום" שאליו אנחנו רוצים להגיע? מה מאפיין את המקום הזה? (ערכים, תחושות, רגשות, מחשבות, פעולות, הישגים - כל מה שעולה...). איך זה מתחבר למי שאנחנו רוצים להיות? למה שאנחנו רוצים להשיג או להעז לעשות או לממש בחיינו? למה הקלף הזה בא להזמין אותנו? למה הוא רוצה לחבר אותנו? מה הוא אולי מציע לנו להיות או לעשות בהמשך...? זהו. מקווה שהתהליך תרם לכם, אשמח מאוד אם תכתבו לי ותשתפו אותי בהתנסות שלכם :)

 

התהליך - בליווי שלי :)

ואם אתם רוצים לחוות ולהעמיק בתהליך עם עצמכם - הכנתי לכם סרטון שבו תוכלו לחוות ולהתנסות בעצמכם, בהנחייה שלי. אז תכינו ערכת קלפים, דפים וכלי כתיבה - ותלחצו PLAY


ומי שרוצה ללמוד אתי את קסמם של הקלפים הטיפוליים

- יש מסע שכזה, בן שבעה מפגשים, שמתחיל לאחר החגים.

יש שתי הכשרות בוקר וערב. כל הפרטים כאן.

מאחלת לכולנו סיומים משמעותיים והתחלות מפתיעות...


הילה


Bình luận


3D Balloons

רוצה ללמוד לעבוד עם קלפים טיפוליים?

bottom of page